Bodine 800VA Emergency Lighting Mini-Inverter, 120-277VAC with 0-10V Dimming, ELIS250I2UO30ADI2
- ROCK SKU: BOD-ELIS250I2UO30ADI2
- MFG Part #: ELIS250I2UO30ADI2
$1,307.69
Product dimensions
-
Width:
12.0 IN
-
Height:
12.5 IN
-
Depth:
10.0 IN
-
Weight:
Batteries 6.1 LBS
The Bodine ELIS400 Emergency Lighting Inverter is a high-capacity 400VA inverter designed to convert multiple standard LED or fluorescent luminaires into code-compliant emergency lighting while allowing the fixtures to operate normally during everyday use.
- It provides 400VA of pure sine-wave emergency output for a minimum of 90 minutes and features automatic 120-277V input and output selection
- a maintenance-free sealed lead-acid battery system
- and an integrated test switch/charging indicator.
- The unit is UL 924 listed for field installation and is suitable for large commercial applications such as offices
- retail stores
- schools
- warehouses
- and industrial buildings where multiple fixtures need to operate from one central emergency inverter.
| UL Listed for the US and Canada | UL924 Emergency Lighting Compliant |
| Installation | For Field Installation (Indoor and Damp) |
| Maximum Output Power | 400 VA |
| Total Connected Output Load | Dimmable light loads: =800 W Maximum Input Power Non-Dimmable lighting loads: 400 VA Maximum Input Power |
| Illumination Time | 90 Minutes |
| AC Input Voltage | 120 VAC 60 Hz or 277 VAC 60 Hz |
| AC Input Current | 1000 mA Max (120 VAC) 360 mA Max (277 VAC)Battery |
| 4 required 12V (nominal) 22 Ah Maintenance-Free Lithium-Ion Battery Recharge Time | 24 Hours |
| Charging Indicator Light / Test Switch | Metal vandal-resistant integrated LED / test switch |
| Output Voltage | 120 VAC +/-10% or 277 VAC +/-10% automatically selected |
| Output Frequency | 60 Hz +/-5% |
| Temperature Rating (Ambient) | 68°F to 86°F (20°C to 30°C) |
Product dimensions
-
Width:
12.0 IN
-
Height:
12.5 IN
-
Depth:
10.0 IN
-
Weight:
Batteries 6.1 LBS
