1
/
of
1
RAB Lighting
RAB Lighting WPX2 Wall Pack, 80/60/40W, CCT Selectable, Photocell, LightCloud Control, Bronze, WPX2/LC
RAB Lighting WPX2 Wall Pack, 80/60/40W, CCT Selectable, Photocell, LightCloud Control, Bronze, WPX2/LC
Regular price
$0.00 USD
Regular price
Sale price
$0.00 USD
Unit price
/
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Share

The RAB Lighting WPX2/LC is a selectable 80/60/40W LED wall pack with integrated LightCloud wireless controls, enabling networked dimming, scheduling, and monitoring for commercial building perimeter and security lighting. Delivering 5,789–11,353 lumens with field-selectable CCT (3000K/4000K/5000K), it includes an onboard photocell and operates on 120–277V. DLC Premium listed (ID: S-QGK4HV) with a 100,000-hour rated life. Bronze finish.
| Watts | 80/60/40W (Field-Adjustable) |
| Lumens | 5,789–11,353 lm |
| Color Temperature | CCT Selectable (3000K/4000K/5000K) |
| Voltage | 120–277V |
| Control | Photocell, LightCloud Smart Control |
| Rated Life | 100,000 hours |
| Finish | Bronze |
| DLC Listing | DLC Premium (S-QGK4HV) |