- Home
- / RAB Lighting
-
/ RAB Lighting WHALE 2 Ft. Linear, 90/75/60W, CCT...
RAB Lighting WHALE 2 Ft. Linear, 90/75/60W, CCT Selectable, Battery Backup, Gray, WHALE2/E
- ROCK SKU: RAB-WHALE2/E
- UPC: 192552040464
- MFG Part #: WHALE2/E
$341.00
The RAB Lighting WHALE2/E is a 2-foot LED linear high-bay and stairwell luminaire suited for commercial, industrial, and washdown environments requiring emergency egress capability. Selectable at 90/75/60W with up to 14,327 lumens and efficacy reaching 166.2 LPW, it includes integrated battery backup and operates on 120–277V. DLC Premium listed with a 100,000-hour rated life; gray finish.
| Watts | 90/75/60W (Field-Adjustable) |
| Lumens | 10,525–14,327 lm |
| Color Temperature | CCT Selectable (3500K/4000K/5000K) |
| Voltage | 120-277V |
| Rated Life | 100,000 hours |
| DLC Listing | DLC Premium |
| Finish | Gray |
| Features | Battery Backup, LightCloud Blue |
