- Home
- / RAB Lighting
-
/ RAB Lighting VAN34 Canopy Light, 60/50/40W, CCT Selectable,...
RAB Lighting VAN34 Canopy Light, 60/50/40W, CCT Selectable, White, VAN34-60FRW
- ROCK SKU: RAB-VAN34-60FRW
- UPC:
- MFG Part #: VAN34-60FRW
$185.00
The RAB Lighting VAN34-60FRW is a 60/50/40W LED vandalproof canopy light with drop frosted lens for fuel pump canopies, stairwells, and passageways, offering field-selectable CCT (3000/4000/5000K) and wattage without requiring external controls. Output ranges from 5,929–8,463 lumens at up to 162.4 lm/W efficacy on 120–277V. DLC Premium listed for both Fuel Pump Canopy and Stairwell/Passageway applications, 100,000-hour rated life, white finish.
| Watts | 60/50/40W (Field-Adjustable) |
| Lumens | 5,929–8,463 lm |
| Color Temperature | CCT Selectable (3000K/4000K/5000K) |
| Voltage | 120-277V |
| Lens | Frosted Drop |
| Finish | White |
| Rated Life | 100,000 hours |
| DLC Certification | DLC Premium |
