- Home
- / RAB Lighting
-
/ RAB Lighting VAN34, 90/80/70W, CCT Selectable, Microwave Sensor,...
RAB Lighting VAN34, 90/80/70W, CCT Selectable, Microwave Sensor, Bronze, VAN34-90/MVS
- ROCK SKU: RAB-VAN34-90/MVS
- UPC:
- MFG Part #: VAN34-90/MVS
$263.00
The RAB Lighting VAN34-90/MVS is a 90/80/70W LED vandalproof canopy fixture designed for fuel pump canopies, stairwells, and passageways requiring integrated occupancy control. Delivering 10,077–13,588 lumens with field-selectable CCT (3000/4000/5000K) and a built-in microwave sensor, it offers automatic dimming for energy savings without additional controls hardware. DLC Premium listed for both Stairwell/Passageway and Fuel Pump Canopy categories, rated for 100,000 hours on 120–277V. Bronze finish with drop clear lens.
| Watts | 90/80/70W (Field-Adjustable) |
| Lumens | 10,077–13,588 lm |
| Color Temperature | CCT Selectable (3000K/4000K/5000K) |
| Voltage | 120-277V |
| Control | Microwave Sensor |
| Rated Life | 100,000 hours |
| DLC Rating | DLC Premium |
| Finish | Bronze |
