- Home
- / RAB Lighting
-
/ RAB Lighting VAN34, 60/50/40W, CCT Selectable, Microwave Sensor,...
RAB Lighting VAN34, 60/50/40W, CCT Selectable, Microwave Sensor, Battery Backup, Bronze, VAN34-60/MVS/E
- ROCK SKU: RAB-VAN34-60/MVS/E
- UPC:
- MFG Part #: VAN34-60/MVS/E
$328.00
The RAB Lighting VAN34-60/MVS/E is a 60/50/40W LED vandalproof canopy fixture with integrated microwave sensor and battery backup emergency operation for fuel pump canopies, stairwells, and passageways. Field-selectable CCT (3000/4000/5000K) and wattage deliver up to 9,266 lumens at 163.7 lm/W, with occupancy-triggered dimming reducing energy consumption during low-traffic periods. DLC Premium listed (Stairwell and Passageway / Fuel Pump Canopy) with a 100,000-hour rated life on 120–277V. Bronze finish with drop clear lens.
| Watts | 60/50/40W (Field-Adjustable) |
| Lumens | 5,965–9,266 lm |
| Color Temperature | CCT Selectable (3000K/4000K/5000K) |
| Voltage | 120-277V |
| Control | Microwave Sensor |
| Battery Backup | Yes |
| Rated Life | 100,000 hours |
| Finish | Bronze |
| DLC Premium | Yes |
