- Home
- / RAB Lighting
-
/ RAB Lighting SHARK FA, 2', 25/20/15W, CCT Selectable,...
RAB Lighting SHARK FA, 2', 25/20/15W, CCT Selectable, MVS Sensor, Battery Backup, White, SHARK2/MVS/E
- ROCK SKU: RAB-SHARK2/MVS/E
- UPC:
- MFG Part #: SHARK2/MVS/E
$436.00
The RAB Lighting SHARK2/MVS/E is a 2-foot SHARK FA LED linear fixture with 25/20/15W field-selectable wattage, CCT selectable at 3500K, 4000K, or 5000K, an integrated MVS microwave vacancy sensor, and battery backup for emergency egress compliance in stairwells and passageways. Output ranges from 2,270–3,683 lumens at up to 148.2 LPW with DLC listing across 120–277V. Rated 100,000 hours, white finish.
| Watts | 25/20/15W (Field-Adjustable) |
| Lumens | 2,270–3,683 lm |
| Color Temperature | CCT Selectable (3500K/4000K/5000K) |
| Voltage | 120–277V |
| Length | 2 ft |
| Sensor | MVS (Daylight & Motion) |
| Features | Battery Backup, Constant Current Driver |
| Rated Life | 100,000 hours |
| Finish | White |
| DLC | DLC Listed (Direct Linear, Stairwell/Passageway) |
