- Home
- / RAB Lighting
-
/ RAB Lighting HTG Square, 120/100/80/60W, CCT Selectable, Pendant...
RAB Lighting HTG Square, 120/100/80/60W, CCT Selectable, Pendant Mount, Bronze, HTG-SP
- ROCK SKU: RAB-HTG-SP
- UPC: 192552053082
- MFG Part #: HTG-SP
$542.00
The RAB Lighting HTG-SP is a 120/100/80/60W CCT-selectable LED square area light in a pendant mount configuration, designed for parking lots, roadways, and commercial site illumination. Delivering 5,089–15,401 lumens with field-selectable 3000/4000/5000K color temperatures and T3/T5 distribution, it operates on a constant current driver across 120–277V. Rated for 100,000 hours of service life. Bronze finish.
| Watts | 120/100/80/60W (Field-Adjustable) |
| Lumens | 5,089–15,401 lm |
| Color Temperature | CCT Selectable (3000K/4000K/5000K) |
| Voltage | 120-277V |
| Rated Life | 100,000 hours |
| Driver | Constant Current LED |
| Finish | Bronze |
| Mount | Pendant |
