- Home
- / RAB Lighting
-
/ RAB Lighting HIDFA LED Bulb, 27/18/12W, 5000K, CRI80,...
RAB Lighting HIDFA LED Bulb, 27/18/12W, 5000K, CRI80, E26, HIDFA-27S-E26-850-BYP
- ROCK SKU: RAB-HIDFA-27S-E26-850-BYP
- UPC: 192552005241
- MFG Part #: HIDFA-27S-E26-850-BYP
$46.00
The RAB Lighting HIDFA-27S-E26-850-BYP is a field-adjustable 27/18/12W LED HID replacement bulb with an E26 medium base, delivering 1,740/2,610/3,915 lumens at 5000K and CRI80 for retrofit applications in commercial and industrial fixtures. Ballast bypass design operates on 100–277V with constant current drive and a 50,000-hour rated life.
| Watts | 27/18/12W (Field-Adjustable) |
| Lumens | 1,740–3,915 lm |
| Color Temperature | 5000K |
| CRI | 80 |
| Voltage | 100–277V |
| Base | E26 |
| Rated Life | 50,000 hours |
| Efficacy | 145 lm/W |
