1
/
of
1
RAB Lighting
RAB Lighting HAZLED Hazardous Location Light, 30W, 5000K, Ceiling, Frost Flat, Gray, HAZLED30CFF
RAB Lighting HAZLED Hazardous Location Light, 30W, 5000K, Ceiling, Frost Flat, Gray, HAZLED30CFF
Regular price
$0.00 USD
Regular price
Sale price
$0.00 USD
Unit price
/
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Share

The RAB Lighting HAZLED30CFF is a 30W LED hazardous location ceiling-mount light with a frost flat lens suited for classified industrial and chemical environments requiring diffused output. It produces 3,567 lumens at 5000K with a constant current driver and a 100,000-hour rated life on 120–277V. Gray finish.
| Watts | 30W |
| Lumens | 3,567 lm |
| Color Temperature | 5000K |
| Voltage | 120–277V |
| Driver | Constant Current |
| Rated Life | 100,000 hours |
| Finish | Gray |
| Efficacy | 120.9 lm/W |