1
/
of
1
RAB Lighting
RAB Lighting HAZBAYLED Hazardous Bay Light, 200W, 5000K, Clear, Battery Backup, Gray, HAZBAYLED200CF/E
RAB Lighting HAZBAYLED Hazardous Bay Light, 200W, 5000K, Clear, Battery Backup, Gray, HAZBAYLED200CF/E
Regular price
$0.00 USD
Regular price
Sale price
$0.00 USD
Unit price
/
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Share

The RAB Lighting HAZBAYLED200CF/E is a 200W LED hazardous location bay light with integrated battery backup for flat surface or pendant mounting in Class I Div 2 and Class II Div 1/2 environments. Delivering 29,729 lumens at 5000K at 152.5 LPW, it operates on 120–277V with a constant current driver and is DLC listed (S-CT6C22) for rebate qualification. Gray finish with clear globe; 100,000-hour rated life.
| Watts | 200W |
| Lumens | 29,729 lm |
| Color Temperature | 5000K |
| Rated Life | 100,000 hours |
| Finish | Gray |
| DLC Certified | Yes (S-CT6C22) |
| Mounting | Flat Surface/Pendant |
| Emergency Feature | Battery Backup |