1
/
of
1
RAB Lighting
RAB Lighting HAZBAYLED, 300W, 5000K, Clear, Flat Surface/Pendant, Gray, HAZBAYLED300CF
RAB Lighting HAZBAYLED, 300W, 5000K, Clear, Flat Surface/Pendant, Gray, HAZBAYLED300CF
Regular price
$0.00 USD
Regular price
Sale price
$0.00 USD
Unit price
/
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Share

The RAB Lighting HAZBAYLED300CF is a 300W LED hazardous location high bay for flat surface or pendant mounting in Class I Division 2 and Class II environments, producing 49,377 lumens at 5000K through a clear lens with a constant current driver rated for 120–277V operation. Efficacy is 165.8 lm/W with a 100,000-hour rated life. DLC listed (S-FRZYVB); gray finish.
| Watts | 300W |
| Lumens | 49,377 lm |
| Color Temperature | 5000K |
| Voltage | 120-277V |
| Rated Life | 100,000 hours |
| DLC Listing | Yes (S-FRZYVB) |
| Finish | Gray |
| Features | Hazardous Location (C1D2) |