- Home
- / RAB Lighting
-
/ RAB Lighting GR2STLB Gimbal Trimless, 2 In. Square,...
RAB Lighting GR2STLB Gimbal Trimless, 2 In. Square, 6W, CCT Selectable, CRI90, TRIAC, Black, GR2STLB
- ROCK SKU: RAB-GR2STLB
- UPC: 192552033909
- MFG Part #: GR2STLB
$53.00
The RAB Lighting GR2STLB is a 2-inch square trimless recessed LED gimbal drawing 6W for seamless ceiling integration in residential and upscale commercial applications. It delivers 351 lumens with 5-CCT selectable output and CRI 90, operates on TRIAC dimming at 120V, and meets Title 20/Title 24 requirements; Class 2 constant-current driver, 38° beam angle, 50,000-hour rated life. Black finish.
| Watts | 6W |
| Lumens | 351 lm |
| Color Temperature | CCT Selectable (5 options) |
| CRI | 90 |
| Voltage | 120V |
| Dimming | TRIAC |
| Beam Angle | 38° |
| Rated Life | 50,000 hours |
| Finish | Black |
| Driver | Constant Current, Class 2 |
