- Home
- / RAB Lighting
-
/ RAB Lighting Gooseneck Light, 26W, 4000K, Straight Shade...
RAB Lighting Gooseneck Light, 26W, 4000K, Straight Shade Rectangular 15 In., White, GN5LED26NRSTW
- ROCK SKU: RAB-GN5LED26NRSTW
- UPC: 019813048369
- MFG Part #: GN5LED26NRSTW
$557.00
The RAB Lighting GN5LED26NRSTW is a 26W LED gooseneck light with a straight rectangular 15-inch shade, designed for façade, signage, and architectural accent applications on poles up to 20 inches high with a 19-inch projection. Constant current LED delivers 1,604 lumens at 4000K with a rated 100,000-hour lamp life on a universal 120–277V driver. White finish.
| Watts | 26W |
| Lumens | 1,604 lm |
| Color Temperature | 4000K |
| Voltage | 120-277V |
| Rated Life | 100,000 hours |
| Finish | White |
| Pole Height | 20 In. |
| Arm Extension | 19 In. |
