- Home
- / RAB Lighting
-
/ RAB Lighting Gimbal Trimless 3 In. Round, 9W,...
RAB Lighting Gimbal Trimless 3 In. Round, 9W, CRI90, CCT Selectable, TRIAC, Black, GR3TLB
- ROCK SKU: RAB-GR3TLB
- UPC: 192552033923
- MFG Part #: GR3TLB
$56.00
The RAB Lighting GR3TLB is a 9W trimless 3-inch round gimbal recessed downlight for residential and light commercial ceilings where a seamless, bezel-free look is specified. It produces 700 lumens at CRI90 with five selectable CCT options, TRIAC dimming, and Class 2 constant current driver on 120V. Title 20/Title 24 compliant with a 50,000-hour rated life. Black finish.
| Watts | 9W |
| Lumens | 700 lm |
| Color Temperature | CCT Selectable (3000K/4000K/5000K) |
| CRI | 90 |
| Dimming | TRIAC |
| Rated Life | 50,000 hours |
| Finish | Black |
| Beam Angle | 38° |
