- Home
- / RAB Lighting
-
/ RAB Lighting CDLED 26W Surface Mount Cylinder, CRI90,...
RAB Lighting CDLED 26W Surface Mount Cylinder, CRI90, 3000K, Matte Silver, CDLED6S-26W-50D930-S
- ROCK SKU: RAB-CDLED6S-26W-50D930-S
- UPC:
- MFG Part #: CDLED6S-26W-50D930-S
$346.00
The RAB Lighting CDLED6S-26W-50D930-S is a 26W LED 6-inch surface mount cylinder suited for indoor and outdoor applications including commercial corridors, residential ceilings, and wall sconce installations. It delivers 2,344 lumens at 3000K with a 90 CRI for accurate color rendering, driven by a constant current driver on 120–277V. Rated for 50,000 hours of service life. Matte Silver finish.
| Watts | 26W |
| Lumens | 2,344 lm |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 90 |
| Voltage | 120-277V |
| Rated Life | 50,000 hours |
| Finish | Matte Silver |
| Mount | Surface Mount, 6 In. |
