- Home
- / RAB Lighting
-
/ RAB Lighting Bollard Dome, 18W, 3000K, Dimmable, 42...
RAB Lighting Bollard Dome, 18W, 3000K, Dimmable, 42 In., White, BDLEDR18NW
- ROCK SKU: RAB-BDLEDR18NW
- UPC: 019813673318
- MFG Part #: BDLEDR18NW
$875.00
The RAB Lighting BDLEDR18NW is an 18W LED 42-inch bollard dome designed for commercial and residential landscape pathways, plazas, and pedestrian areas requiring durable low-profile site lighting. Delivering 2,211 lumens at 3000K with a 90-degree distribution, it operates on a constant current driver with 0–10V dimming capability and a 100,000-hour rated life. Compatible with 120–277V systems. White finish.
| Watts | 18W |
| Lumens | 2,211 lm |
| Color Temperature | 3000K |
| Voltage | 120-277V |
| Dimming | TRIAC Dimmable |
| Rated Life | 100,000 hours |
| Height | 42 In. |
| Finish | White |
