- Home
- / RAB Lighting
-
/ RAB Lighting Bollard Dome, 18W, 3000K, Dimmable, 42...
RAB Lighting Bollard Dome, 18W, 3000K, Dimmable, 42 In., Bronze, BDLEDR18Y
- ROCK SKU: RAB-BDLEDR18Y
- UPC: 019813673370
- MFG Part #: BDLEDR18Y
$875.00
The RAB Lighting BDLEDR18Y is an 18W LED 42-inch bollard dome designed for commercial and residential landscape pathways, plazas, and pedestrian corridor applications. Delivering 2,060 lumens at 3000K with a 90-degree distribution, it operates on a constant current driver with dimming capability and a 100,000-hour rated life. Compatible with 120–277V systems. Bronze finish.
| Watts | 18W |
| Lumens | 2,060 lm |
| Color Temperature | 3000K |
| Voltage | 120-277V |
| Dimming | TRIAC Dimmable |
| Rated Life | 100,000 hours |
| Height | 42 In. |
| Finish | Bronze |
