1
/
of
1
RAB Lighting
RAB Lighting BOA 4' Up & Downlight Pendant, 40W, CCT Selectable, Louver Lens, White, BOA4PLUW
RAB Lighting BOA 4' Up & Downlight Pendant, 40W, CCT Selectable, Louver Lens, White, BOA4PLUW
Regular price
$0.00 USD
Regular price
Sale price
$0.00 USD
Unit price
/
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Share

The RAB Lighting BOA4PLUW is a 4' up & downlight LED pendant for architectural commercial interiors including offices, lobbies, and corridors. Delivering up to 40W and 2,794–5,745 lumens, it offers field-selectable CCT (3000K/3500K/4000K) and a louver lens for precise glare control, with LightCloud Blue indoor controls compatibility. DLC Premium listed (ID: S-YNIV0R) with a 100,000-hour rated life and 120–277V multi-volt operation. White finish.
| Watts | 40W |
| Lumens | 2,794–5,745 lm |
| Color Temperature | CCT Selectable (3000K/3500K/4000K) |
| Voltage | 120–277V |
| Rated Life | 100,000 hours |
| Finish | White |
| Features | Up & Downlight, Louver Lens |
| DLC Listing | DLC Premium (S-YNIV0R) |