1
/
of
1
RAB Lighting
RAB Lighting BOA 4' Up & Downlight Pendant, 40W, CCT Selectable, Louver Lens, Motion Sensor, Black, BOA4PLUB/MVS
RAB Lighting BOA 4' Up & Downlight Pendant, 40W, CCT Selectable, Louver Lens, Motion Sensor, Black, BOA4PLUB/MVS
Regular price
$0.00 USD
Regular price
Sale price
$0.00 USD
Unit price
/
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Share

The RAB Lighting BOA4PLUB/MVS is a 4-foot, up/downlight LED pendant designed for architectural interior applications such as offices, corridors, and commercial lobbies. Rated at up to 40W with up to 5,745 lumens, it features field-selectable CCT (3000K/3500K/4000K), a louver lens, and an integrated multi-volt motion sensor (MVS) for occupancy-based energy control. DLC Premium listed with a 100,000-hour rated life, compatible with LightCloud Blue indoor controls, and operable on 120–277V. Black finish.
| Watts | 40W |
| Lumens | 2,794–5,745 lm |
| Color Temperature | CCT Selectable (3000K/3500K/4000K) |
| Input Power | 20.9–40.9W |
| Rated Life | 100,000 hours |
| Finish | Black |
| Lens | Louver |
| Controls | PIR Motion Sensor |
| DLC | DLC Premium (S-YNIV0R) |