1
/
of
1
RAB Lighting
RAB Lighting BOA 2' Pendant Downlight, 20/14/12/10/5W, CCT Selectable, Flat Lens, Black, BOA2PB
RAB Lighting BOA 2' Pendant Downlight, 20/14/12/10/5W, CCT Selectable, Flat Lens, Black, BOA2PB
Regular price
$0.00 USD
Regular price
Sale price
$0.00 USD
Unit price
/
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Share

The RAB Lighting BOA2PB is a 2-foot LED pendant downlight rated at up to 20W with selectable CCT (3000K/3500K/4000K), suited for commercial and architectural interior applications including offices, lobbies, and corridors. It delivers up to 2,661 lumens at efficacies up to 136.1 LPW through a flat lens optic, with LightCloud Blue wireless control system compatibility and a constant current driver. DLC listed (S-95XUYR), 100,000-hour rated life, operates on 120–277V in a Black finish.
| Watts | 20/14/12/10/5W (Field-Adjustable) |
| Lumens | 685–2,661 lm |
| Color Temperature | CCT Selectable (3000K/3500K/4000K) |
| Voltage | 120-277V |
| Driver | Constant Current |
| Rated Life | 100,000 hours |
| DLC | DLC |
| Finish | Black |