- Home
- / RAB Lighting
-
/ RAB Lighting ARBAY Area Light, 360/270/180W, CCT Selectable,...
RAB Lighting ARBAY Area Light, 360/270/180W, CCT Selectable, PIR Sensor, Battery Backup, White, ARL/PIR/E
- ROCK SKU: RAB-ARL/PIR/E
- UPC:
- MFG Part #: ARL/PIR/E
$713.00
The RAB Lighting ARL/PIR/E is a 360/270/180W LED ARBAY area and high bay light combining an integrated PIR occupancy sensor with battery backup for warehouses, manufacturing facilities, and egress-compliant installations on 120–277V. Delivering up to 49,779 lumens with selectable 4000K/5000K CCT, it carries DLC listing and a 100,000-hour rated life. TAA compliant and LightCloud Blue indoor controls-compatible. White finish.
| Watts | 360/270/180W (Field-Adjustable) |
| Lumens | 27,222–49,779 lm |
| Color Temperature | CCT Selectable (4000K/5000K) |
| Voltage | 120–277V |
| Control | PIR Motion Sensor with Battery Backup |
| Rated Life | 100,000 hours |
| Finish | White |
| Certifications | DLC (S-8VZGVK), TAA Compliant |
