- Home
- / RAB Lighting
-
/ RAB Lighting ALED T5 Arm Mount, 40/60/80W, 3000K,...
RAB Lighting ALED T5 Arm Mount, 40/60/80W, 3000K, Wattstop, Bronze, ALEDS5TY/WS2
- ROCK SKU: RAB-ALEDS5TY/WS2
- UPC:
- MFG Part #: ALEDS5TY/WS2
$841.00
The RAB Lighting ALEDS5TY/WS2 is an ALED T5 arm-mount area light with integrated Wattstop occupancy sensor (20 ft. lens) for automatic control in pole-mounted outdoor parking and pathway applications. Offering tri-level wattage selection (40/60/80W) with outputs up to 11,010 lumens at 3000K and efficacy up to 146.1 LPW, it operates on 120–347V via constant-current LED drive. DLC Premium listed (S-QPUBEM) with a 100,000-hour rated life and TAA compliant. Bronze finish.
| Watts | 40/60/80W (Field-Adjustable) |
| Lumens | 5,918–11,010 lm |
| Color Temperature | 3000K |
| Voltage | 120-277V, 347V |
| Driver | Constant Current |
| Rated Life | 100,000 hours |
| Mount | Arm Mount, Wattstop Control, 20 ft Lens |
| Finish | Bronze |
| DLC Certification | DLC Premium |
