- Home
- / RAB Lighting
-
/ RAB Lighting ALED Area Light, 40/60/80W, 3000K, Type...
RAB Lighting ALED Area Light, 40/60/80W, 3000K, Type III, Wall Mount, WattStop Sensor, Black, ALEDS3TWMYB/WS2
- ROCK SKU: RAB-ALEDS3TWMYB/WS2
- UPC:
- MFG Part #: ALEDS3TWMYB/WS2
$841.00
The RAB Lighting ALEDS3TWMYB/WS2 is an 80W (tri-level 40/60/80W) LED area light in a 3000K warm white Type III wall-mount configuration equipped with RAB's WattStop occupancy sensor (20-foot lens) for automatic demand-based dimming. DLC Premium listed (S-SCVY8Z), the fixture delivers up to 10,433 lumens at up to 140.9 LPW efficacy with a 100,000-hour rated life on 120–347V. TAA compliant; black finish.
| Watts | 40/60/80W (Field-Adjustable) |
| Lumens | 5,608–10,433 lm |
| Color Temperature | 3000K |
| Voltage | 120-277V, 347V |
| Rated Life | 100,000 hours |
| Finish | Black |
| DLC | DLC Premium (S-SCVY8Z) |
| Driver | Constant Current |
| Mount | Wall Mount, Type III, WattStop Motion Sensor |
