- Home
- / RAB Lighting
-
/ RAB Lighting A22 Area Light, 150/120/100W, CCT Selectable,...
RAB Lighting A22 Area Light, 150/120/100W, CCT Selectable, Type II Pole Mount, 7PRS, Bronze, A22-2T150
- ROCK SKU: RAB-A22-2T150
- UPC:
- MFG Part #: A22-2T150
$302.00
The RAB Lighting A22-2T150 is a field-adjustable 150/120/100W LED area light with Type II pole-mount optics and 7-pin receptacle (7PRS), designed for parking lots, roadways, and commercial outdoor applications on 120–277V. It delivers up to 22,428 lumens at up to 165.5 lm/W efficacy with CCT selectable among 3000/4000/5000K. DLC Premium listed (ID: S-XX1NLC) with a 100,000-hour rated life and LightCloud Blue outdoor controls compatibility. Bronze finish.
| Watts | 150/120/100W (Field-Adjustable) |
| Lumens | 15,219–22,428 lm |
| Color Temperature | CCT Selectable (3000K/4000K/5000K) |
| Voltage | 120-277V |
| Efficacy | 165.5 lm/W |
| Rated Life | 100,000 hours |
| Mount Type | Type II Pole Mount, 7-Pin Receptacle |
| Finish | Bronze |
| DLC Certification | DLC Premium (S-XX1NLC) |
