- Home
- / RAB Lighting
-
/ RAB Lighting A22 Area Light, 150/120/100W, CCT Selectable,...
RAB Lighting A22 Area Light, 150/120/100W, CCT Selectable, 120-277V, Pole Mount, MVS, Bronze, A22-150/MVS
- ROCK SKU: RAB-A22-150/MVS
- UPC:
- MFG Part #: A22-150/MVS
$363.00
The RAB Lighting A22-150/MVS is a 150/120/100W LED area light designed for pole-mount applications including parking lots, roadways, and commercial sites on 120–277V. Delivering up to 22,117 lumens with selectable CCT (3000/4000/5000K) and Type III distribution, it includes an MVS photocell receptacle for automated dusk-to-dawn control. DLC Premium listed (ID: S-TJWR13) with a 100,000-hour rated life and efficacy up to 163.1 lm/W. Bronze finish.
| Watts | 150/120/100W (Field-Adjustable) |
| Lumens | 15,009–22,117 lm |
| Color Temperature | CCT Selectable (3000K/4000K/5000K) |
| Voltage | 120-277V |
| Rated Life | 100,000 hours |
| Finish | Bronze |
| Mount Type | Pole Mount, 7-Pin Receptacle |
| DLC Certification | DLC Premium (S-TJWR13) |
