- Home
- / RAB Lighting
-
/ RAB Lighting 4" Round Retrofit Downlight, 8W, 4000K,...
RAB Lighting 4" Round Retrofit Downlight, 8W, 4000K, CRI90, Smooth, R4R8940120WS
- ROCK SKU: RAB-R4R8940120WS
- UPC:
- MFG Part #: R4R8940120WS
$10.80
The RAB Lighting R4R8940120WS is a 4" round LED retrofit downlight for residential recessed housings, producing 783 lumens at 8W at a fixed 4000K cool white with CRI90. The smooth trim and constant-current driver operate at 120V with a 50,000-hour rated life. ENERGY STAR certified. White finish.
| Watts | 8W |
| Lumens | 783 lm |
| Color Temperature | 4000K |
| CRI | 90 |
| Voltage | 120V |
| Rated Life | 50,000 hours |
| Finish | White |
| Energy Star | Yes |
