- Home
- / Wattstopper
-
/ Discontinued - LS Series Incandescent Slide Dimmer, White...
Discontinued - LS Series Incandescent Slide Dimmer, White | Sub LS600W
- ROCK SKU: LS1000W
- UPC: 785007157956
- MFG Part #: LS1000W
$75.40
$70.01
Product dimensions
-
Width:
-
Height:
-
Depth:
-
Weight:
Incandescent Slide Dimmer, Preset 3way 1000watt, Ivory
- Ergonomic design and solid, quality feel combine for smooth, easy operation and precise control.
- Electromagnetic and radio-frequency interference protection built in.
- Sleek, sculpted contemporary design. No dirt-catching crevices.
- Tough, impact-resistant thermoplastic housing makes it a perfect choice for new home construction. Matching, unbreakable TradeMaster wall plate available for all models.
- Preset ON/OFF switch automatically returns controlled lights to preset level without readjusting dimmer setting.
- Exclusive, screw-pressure-plate back wire terminals save time, space and money. Designed for 12 and 14 gauge wire, stranded or solid. No-wire-lead design eliminates wire nuts.
- Superior heat management.
- No derating on 600W units.
- Patented Snap-In Light Module (sold separately) transforms the dimmer into an illuminated dimmer.
- For covering patents, see www.legrand.us/patents.
| Color | White |
| Type | Dimmer |
| Application Sector | Residential |
| Product Line | Pass & Seymour |
| Country Of Origin | China |
| Replaced by Part Number | LS600W |
| Standard | UL Listed |
| Amperage | 8.3 A |
| Number of Poles | Single Pole |
| Operating Cycles | 100000 |
| Wattage | 1000 W |
Product dimensions
-
Width:
-
Height:
-
Depth:
-
Weight:
