- Home
- / Wattstopper
-
/ CONTACTOR - 4 POLE NORMALLY CLOSED 120V COIL
CONTACTOR - 4 POLE NORMALLY CLOSED 120V COIL
- ROCK SKU: C115NC
- UPC: 754182926855
- MFG Part #: C115NC
$250.80
$232.89
Product dimensions
-
Width:
2.9 in
-
Height:
2.9 in
-
Depth:
14.3 cu in
-
Weight:
1.7 in
The Multi-pole Contactor is a compact, electrically held lighting contactor used for controlling lighting and other electrical loads in Watt Stopper Lighting Integrator (LI) lighting control panels.
- Multi-pole design enables control of multiple single-phase or multi-phase loads
- Four pole, SPST power contacts
- Silver cadmium oxide contacts for long life
- Compatible with all HID and electronic ballast loads
- Normally closed or normally open contacts
- Accepts wire gauge #10–#14 AWG
| Brand | Wattstopper |
| Color | Black |
| Type | Contactor |
| Application Sector | Commercial |
| Product Line | Wattstopper |
| Country Of Origin | United States |
| Installation Location | Enclosure |
| Warranty Type | 1-Year |
| Standard | UL, CSA |
| Security | This product is ioXt certified |
| RoHS Compliant | This product meets the material restrictions of Article 4 of the RoHS Directive (2011/65/EU), including Commission Delegated Directive 2015/863. |
| Number of Connections | 4 |
| Wire Connection Type | Screw Terminal |
| Compatibility | LMCP Panels |
| Contact Configuration | N-C |
| Contact Rating | 120 V |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Input Voltage | 120 V |
| Line Frequency | 50 Hz, 60 Hz |
| Load Rating | 30 A @ 600 VAC |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number of Relays | 0 |
| Operating Temperature | 32°-131°F |
| Operating Temperature Max | 131 °F |
| Operating Temperature Min | 32 °F |
| Operating Humidity | 5-95% RH (Non-Condensing) |
Product dimensions
-
Width:
2.9 in
-
Height:
2.9 in
-
Depth:
14.3 cu in
-
Weight:
1.7 in
